Bir Youtuber’ın İlginç Hikayesi

Sosyal medya fenomeni olmak kolay değil; ülkemizde de birbirinden yetenekli fenomenler var. Özellikle youtube ve instagram fenomenleri diğer fenomenlerden bir gömlek üstün görünüyor. Ancak yüzbinlerce takipçiye sahip olmak herkesin gördüğü ya da hissettiği kadar  keyifli olmayabilir.

Dünyanın ilk makyaj youtuber’ı Michelle Phan, 2016 yılında sosyal medya hesaplarını kapattı ve özetle çekti gitti. İnternetin olmadığı bir alana tüm sosyal medya hesaplarından uzak olabileceği bir ülkeye. 2007 yılında başladığı, kendi şirketini kurduğu milyon dolarlar kazandığı bir kanalı neden bir anda bırakmıştı. Bu kamera arkası yazısı oldukça hoşunuza gidecek.

Makyajdan, güzellik sırlarından bahseden o kadar çok Youtube kanalı var ki, bir kez izlediğiniz birine bir daha denk gelmiyor veya hatırlamayabiliyorsunuz. Her yer makyaj yapmayı, kozmetik ürünleri anlatan videolarla dolu; sadece Youtube değil, Facebook ve Instagram da öyle. Peki bu furyayı başlatan kadın şu sıralar ne yapıyor dersiniz? Birlikte bakalım.

1987 doğumlu genç kadın aslında 2005’ten beri makyajla ilgili bir blog yazıyordu. Daha sonra bu önerileri videoya dökmek aklına geldi ve o dönem yeni bir site sayılan Youtube için makyaj yaparken kendini çekmeye başladı.

Kozmetik sektöründe yaptığı iş başvuruları reddedilen bir sanat öğrencisi olan Michelle Phan, potansiyelini kendi kendine tanıtmaya karar vermiş. Bunu yaparken videolarının izlenmesini beklemiyormuş, ancak elbette öyle olmamış. “Youtube’un ilk zamanları büyülüydü. Kimse aslında para için video çekmiyordu. Ama videoların paraya dönüşebileceği anlaşıldığında, yarı zamanlı işimi bırakıp bu küçük hobiyi bir kariyere çevirmeye başladım.” diyor.

Michelle Phan EM Kozmetik ile ticarete atıldı, ondan bir yıl sonra Youtube’a başlayan Pixiwoo kardeşler Samantha ve Nicola Chapman bugün tüm dünyada popüler olan Real Techniques şirketini kurdu. O yıllarda Youtube’da bu işi yapan herkes başarılı birer iş kadınına dönüştü. Günümüzde binlerce kişiye bölünen sponsorluk anlaşmalarının sadece birkaç kişiye yaradığı bir dönemdi bu. Marka anlaşmaları, şirketler derken işin öncüsü Michelle Phan hatırı sayılır paralar kazanmaya başladı.

Aslında yükselişine hep birlikte şahit olduk.Youtube popülerleşip birçok makyaj kanalı açılsa da, o çoktan alıp yürümüştü. Abone sayısı ve video izlenmeleri herkesin önündeydi, çünkü o ilkti ve bir profesyoneldi. Bir yandan markalarla çalışıyor, bir yandan da kendi markasını büyütüyordu.

Zengin ve ünlü bir Youtuber olarak daha fazla göz önünde olunca, görünüşündeki değişiklikler de dikkat çekmeye başladı. Dudak ve çene dolgusu yaptıran Youtuber, bu dönemde kendini bir ürün gibi hissetmeye başlamış. “Kamera karşısında olan kişi ile gerçek hayattaki ben çok farklıydı. Kendi gösterişim içinde hapsolmuştum ve görüntüm asla beni mutlu etmiyordu.” diyor. Estetik müdahaleler, filtreler, fotoğraf düzenleyiciler… Sosyal medya kullanıcısı olan pek çok kişiye tanıdık gelen bu başkalaşma isteği onun hayatının merkeziydi.

Göz önünde olmanın bir bedeli vardı tabii ki. Sıradan bir insanın bir anda ünlü olması ona hayranları ve ondan nefret edenleri aynı anda getiriyor. Yaptığı iş yüzüyle olduğu için yüzüyle ilgili yorumlar alıyordu ve 20’li yaşlarının başında bir kadın olarak etkilenip sürekli yüzünü daha da güzelleştirmeye çalışıyordu.

Kamera karşısında makyaj yapan herkes fonda popüler şarkıları kullanıyor. Aslında bu yasal değil ve eser sahiplerine telif ödemeleri gerekiyor. Ancak günümüzdeki sosyal medya ortamında bunun uygulanabilirliği tartışılır. Ancak ortada çok göz önünde olan ve milyonlar kazanan biri varsa iş değişiyor. Michelle Phan’ın da başına gelen buydu.

Hem iyi, hem de kötü anlamda. Şöyle ki; makyaj Youtuber’ları sadece kozmetik markalarıyla çalışmıyor, büyük plak şirketleri de yeni çıkan şarkıları videolarında kullanmaları ve popülerleştirmeleri için ünlü Youtuber’lara gidiyor. Michelle Phan’ın iddiasına göre de böyle oldu; Calvin Harris, Deadmau5 ve Kaskade’nin şarkılarını kullanması için ünlü elektronik müzik şirketi Ultra Records’tan teklif aldı ve videolarında bu müzikleri kullandı.

Kaynaklara göre Michelle Phan haklıydı, yani ilk önce ona teklif götürülmüştü. Ancak bu reklamdan istediğini alamayan Ultra Records, zarar ettiği gerekçesiyle telif silahını çıkardı.

Michelle Phan ve Ultra Records aralarında bir anlaşma imzaladı ve Youtuberkanalındaki söz konusu videoları sildi. Anlaşma gereği taraflar hiçbir zaman bu konu hakkında konuşamayacak, ancak yakın kaynaklara göre Michelle Phan plak şirketine 7.5 milyon Dolar ödedi.

Son video tarihi Temmuz 2016’ydı, Instagram’daki son postunu ise Aralık 2016’da paylaşan sosyal medya fenomeni İsviçre’de internet bağlantısı olmadan doğayla iç içe bir yaşam sürmeye başladı. Elbette herkes ona ne olduğunu ve neden bıraktığını anlamaya çalışıyordu. Kimilerine göre yorulmuştu ve biraz ara verecekti. Kimilerine göre Youtube’u bırakıp iş hayatına odaklanacaktı. Ancak gerçek sebep bilinmiyordu.

Bu etkileyici videoda başından geçenleri; küçük odasındaki kamera karşısında makyaj yapan bir kızın dünyanın en büyük markalarını satması gereken bir makineye dönüşmesini, anksiyete bozukluğunu, sosyal medyanın kendiyle barışık olmasını engellediğini ve en önemlisi de para ve şöhretin her zaman mutluluk getirmeyeceğini çok iyi bir biçimde anlatıyor.

Çok takipçi, çok beğeni, hayranlar, şöhret ve elbette inanılmaz bir para. Ancak o bunu yapan ilk kişi olarak tüm bunların bedellerinin ağır olduğunu ve her zaman mutluluk getirmediğini açık yüreklilikle söylüyor. Herkese insanın gerçek mutluluğu ararken büyük bir mutsuzluğa sürüklenebileceği ihtimalini hatırlatıyor.

İlgili yazı onedio.com web sitesi tarafından hazırlanmış olup, orjinal içerik ve detay için ilgili linki ziyaret edebilirsiniz – https://onedio.com/haber/ilk-makyaj-youtuber-i-michelle-phan-ona-youtube-u-tamamen-biraktiran-sebebi-acikladi-773081

Erkan Terzi

Erkan Terzi

There has been in the field of marketing, sales, brand, e-commerce and digital marketing for around 18 years in Istanbul and San Francisco; worked for Koç Allianz, Aksigorta, Comcast Spotlight, Simfer, Ziylan Group(FLO, Lumberjack, Dockers, Polaris, Sport in Street etc), T-Mobile, ESI and many companies as expertise, manager and consultant. Now he has been working for LG Electronics as Head of Digital Marketing in Turkey.
Erkan Terzi

Güncel İçerikler Erkan Terzi (diğer yazılar için tıklayınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir