22 Mart 2020 / ICT Medya
1.Siber zorbalık nedir? Ne şekilde ortaya çıkar. En fazla hangi platformlarda görülür?

Siber zorbalığı, dijital teknolojiler üzerinden özellikle çocuklara yönelik yapılan saldırılar olarak nitelendirebiliriz. Buradaki saldırılar genelde daha duygusal içerikli metinler içerir. Kırıcı, aşağılayıcı, yalan ya da kandırmaya yönelik içerikler olabilir. Ülkemizde web siteleri, forumlar üzerinden bu zorbalık yapılabildiği gibi aynı zamanda Facebook, Instagram, Youtube, Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden de yapılabiliyor.

2. Başta çocuklar olmak üzere siber zorbalığın bireyler üzerindeki etkileri nelerdir?

En büyük olumsuz etkiyi çocuklardan başlamak üzere, özellikle ergenlik çağındaki gençler görüyor. Siber zorbalığın seviyesi kişiden kişiye değişmekle birlikte psikolojik problemlerden intihara kadar oldukça ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Ülkemiz gibi internet teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı ülkelerde ne yazık ki bu ve benzeri problemler oldukça fazla. Ülkemizde genç nüfusun oranının yüksek olması da bu oranın artmasının nedenlerinden biri.

3. Siber zorbalıkla nasıl mücadele edilir? Mağduriyetleri engellemek ve siber zorbalıktan korunmak için bireyler neler yapmalıdır?

Siber zorbalıktan korunmanın en önemli koşulu öncelikli eğitim, ardından ise denetim diyebiliriz. Özellikle ailelerin, mecraların ne işe yaradıklarını, çocukların bu mecraları ne için kullandıklarını, bu mecralar üzerinde yer alan tehlikelerin neler olabileceğini bilmesi gerekiyor. Düşmanınızı tanımadan onunla mücadele etmek Don Kişot’un yel değirmenlerine saldırmasına benziyor. Önce tüm bu dijital mecralar hakkında araştırma yapılmalı, ardından kullanılmalı ve son olarak da bu mecralar tek tek denetlenmeye başlanmalıdır.

4. Siber zorbalığa karşı aileler neler yapmalıdır? Daha güvenli internet için kamu ve özel sektöre düşün görevler nelerdir?

Özellikle ebeveynlere bu konu hakkında büyük işler düşüyor. Çocukların hangi sitelere girdikleri, hangi sosyal medya hesaplarına sahip oldukları, ne tür oyunlar oynadıkları ya da videolar izledikleri gibi birçok konu hakkında takip yapmak zorundalar. Ancak bu takibi yaparken çocuğu sıkmadan ve mümkün olduğunca belli etmeden ilerlemeleri gerekir. Çocukların Facebook ya da Instagram hesabı var ise, anne, baba ya da diğer büyüklerin de bu hesapları kendi adlarına açmaları ve çocuklarının bu alanda da yalnız olmadıklarını göstermeleri gerekiyor. Bu hesaplar içinde çocukların arkadaş ağlarına dahil olan büyükler hem paylaşımları hem de ağda yer alan arkadaşların kimler olduklarını daha rahat takip edebilirler. Bildikleri özellikleri bilmiyormuş gibi davranarak çocuklarından yardım isteyebilirler. İşin özü ne kadar samimi ve içten olursanız, o kadar daha fazla yardımcı olursunuz. Kamu sektöründe yapılan çalışmalarda özellikle genel bilgilendirici içerikler paylaşılmakta. Bunlar yararlı olmakla birlikte, detaya inmediği sürece ne yazık ki yeterli olmuyor. Bu hususta özellikle özel sektörün çok daha yapıcı ve detaycı çalışmalar yaparak daha fazla destek vermesi gerekiyor. Çok yakın bir zamanda LG Türkiye de bu alanda anne ve babalara destek veren bir proje başlatmayı planlıyor. Umarız ülkemiz adına bu çalışmaların sayısı artarak devam eder.

5. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnternetin Bilinçli kullanımı için toplumu ve özellikle de çocukları bilinçlendirmek ve güvenli kullanılmasını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar sizce yeterli midir, varsa eksiklikleri nelerdir, devletin bu konuda yaptığı çalışmaları yeterli buluyor musunuz? Aileler internet kullanımı konusuna yeterince duyarlı ve bilinçli davranmakta mıdır?

Çocukları ve ailelerini bilinçlendirmek özellikle bu alanda oldukça önemli, bu konuda devletin yaptığı destekler de gelecek adına olumlu diyebiliriz. Artı olarak viral olabilecek daha kitlesel çalışmalar yapılması da kaçınılmaz olarak görünüyor. Bugün marka bazlı yapılan projeler ne kadar başarılı olursa olsun, kitlelere bunu duyuramadıktan sonra ne yazık ki bu çalışmaların çok anlamı olamıyor. Aileleri bilinçlendirmenin yolu biraz da öncelikle dikkat çekmekten geçiyor. Kitlesel ve büyük kampanyaların çok daha efektif ve anlamlı olacağını düşünüyorum. Bu işi gerçekleştirmek için yüksek bütçeli işlerden de söz etmiyorum. Sosyal destekli yapılabilecek her çalışmada kendine değer katıldığını düşünen kullanıcılar, çok daha fazla destek ile bu projelere katkı sağlayacaklardır.