14 Nisan 2013 / Business Reflesk Gazetesi 

1-İnteraktif pazarlama nedir? 

İnteraktif pazarlama kimilerinin yaptığı tanımlamayla sadece sosyal medya veya internet uygulamaları değildir. Şirketlerin, var olan veya potansiyel müşterilerini özel bazı çalışmalarla bir araya getirme, pazarlama aktivitelerini duyurma ve tek yönlü bir iletişime dayalı olmayan şirket ve müşterilerin karşılıklı interaktif iletişimde olduğu hatta yeni trend tanımlamayla müşterileri kendi içinde biraya getiren interaktif bir pazarlama silahıdır. İnteraktif pazarlama diyince akla gelmesi gereken araçlar: Toplu eposta ve sms gönderimleri, facebook, twitter, flickr, gibi sosyal mecralarla ilgili pazarlama akivitelerinin yapılması, blog sayfaları, mobil uygulamalar, flash mob gibi interaktif sosyal uygulamaların gerçekleştirilmesi, google adwords üzerine anahtar kelime ve kampanya çalışmalarının yürütülmesi, şirket internet sayfasının dizaynı, içerik ve kontrol çalışmaları, arama motorlarına dayalı SEM düzenlemeleri, şirketlerle yapılabilecek ortak pazarlama çalışmalarının planlanması vb.uygulamalardır.

2- İnteraktif pazarlamanın iş adamlarına faydası nedir? 

Ülkemizde genç nüfüs gün geçtikçe artıyor, bununla birlikte gerek devletin yaptığı e-devlet projesi gerekse özel şirket çalışmaları ülkemiz insanının bu alana olan ilgisini artırıyor. İnteraktif pazarlama ülkemiz için bebeklik dönemlerini aşmıştır, ABD’de ise önemini arttırarak devam ediyor. Özellikle tüketici alışkanlıkları bakımından ABD ile benzer özellikler taşıdığımızı düşünürsek ilerleyen yıllarda bu alanın pazarlama içindeki bütçe ve öneminin çok daha büyük olacağını söyleyebilirim. Bu alanın bu kadar önemli olmasının sebebi ise, pazarlama maliyetleri ve değişen tüketici yapısı. Gerek büyük şirketler gerekse küçük ve orta ölçekli şirketler için pazarlama uygulamalarında kesinlikle uygulanması gerekiyor. Büyük şirketler genel de bu faaliyetleri bilgilendirme ve daha çok iletişim ağırlıklı olarak gerçekleştiriyor ancak buradaki en önemli nokta küçük ve orta ölçekli şirketler interaktif pazarlama uygulaması ile direk satışa yönelik faaliyetler gerçekleştirebilirler. Bugün Türkiye de cirosunun %80’nini interaktif pazarlamadan kazanan şirketler bulunmaktadır, bu da iş adamlarımıza vakit kaybetmeden bu alana yatrım yapmaları gerektiğini ortaya koymaktadır.

3- Pazarlama maliyetlerini ne kadar azaltıyor? Ne kadar karlılık sağlıyor? 

Bugün klasik pazarlama maliyetlerinin ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz, aynı zamanda bu faaliyetlerin geri dönüşü istenen düzeyde olmamaktadır. Günümüzde özellikle klasik pazarlama marka bilinci arttırmak açısından çok büyük bir işlev görmektedir. Direk satışa olan etkisi yadsınamaz ama eski gücünde olduğu da söylenemez. Dün size 1.500 TL pazarlama maliyetiniz olacak, 85.000TL kazanacaksınız desem herhalde inanmazdınız, ancak interaktif pazarlamayı kullanarak bugün bu rakamlara ulaşmak elinizde çünkü pazarlamanın en ucuz ve en etkili silahını kullanmak artık mümkün. Pazarlama maliyetlerinizi azaltmak ve karlılığınızı arttırmak için interaktif pazarlamayı kullanın.

4- İş dünyası interaktif pazalamayı ne kadar biliyor ve kullanıyor? 

Ülkemizde özellikle büyük kurumsal şirketler aktif olarak interaktif pazarlamayı kullanmaya başladı diyebiliriz. Ancak bu alana olan güvensizlik devam etmekte, özellikle tüketici kitlesinin bu alana olan yoğun ilgisinin artması şirketlerin interaktif pazarlama aktivitelerini hızlandıracağını düşünüyorum. İş dünyasında karşılaştığım bu alandaki en büyük eksiklik bu pazarlama silahını kullanan şirketlerin ne yazık bu alanla ilgili kısım kısım çalışılması yani sadece mailing çalışması ya da facebook üzerinde interaktif pazarlama uygulamalarının yapılması. Bu alandan maksimum düzeyde verim almak istiyorsanız, bütünleşik pazarlama kapsamında bu alanın tüm araçlarını kullanın ve bu alanı klasik pazarlama çalışmalarınızla bütünleşik olarak yapın.

5- Bölgelere göre interaktif pazarlamayı kullanma oranı nedir? Çukurova bölgesinde durum nasıl? 

Türkiye de bu alanın en yüksek kullanım oranı Marmara Bölgesinde, şehir olarakta İstanbul’dadır. Ancak bu, interaktif pazarlamayı kullanan şirketlerin oranıdır, tüketici kitlesinin değil. Bu oranın gün geçtikçe her bölge ve şehirde artması kaçınılmaz. Çukurova bölgesinde orta ve küçük ölçekli şirketlerin yoğun olduğunu düşünürsek hem ulusal hem de uluslar arası çalışan şirketler için müşteri kitlesine de bağlı olarak bu alanda çalışma yapılması gerekmektedir. En azından gerekli güvenin sağlanması açısından, bir sene kadar interaktif pazarlama çalışmaları yürütülebilir ve geri dönüşler 6 ay içinde alınmaya başlanabilir. Satış yapan ya da hizmet veren bir şirketin tek amacı karlılıktır bununda en önemli yolu talep eden müşteri sayısını arttırmaktan geçiyor, peki ama sizce en ucuz maliyetle satışları arttırmak, marka bilinci oluşturmak, iletişim kanallarını çoğaltmak için ne yapmanız gerekiyor?

6- İnteraktif Pazarlamanın geleceğini nasıl görüyorsunuz? 

İnteraktif pazarlama yakın gelecekte her şirkette uygulanıyor olacak, bu dönemde ön plana çıkmak için ise farklı olanı uygulamak ve maliyetleri arttırmak gerekebilir. Bugün interaktif pazarlamayı kullanmak için en uygun dönemlerden biri. 2009 yılında ABD’de interaktif pazarlama harcamalarının toplamı 25,577 milyon dolardı, 2014 yılında ise bu harcamaların 54,956 milyon dolar olması bekleniyor. İnteraktif pazarlama gün geçtikçe önemini artırıyor, bu yüzden bu alanda interaktif pazarlama uzmanlarından destek alın ve çalışmalara başlamak için geç kalmayın.